Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: @ pomysł na ogród/ valeria_aksakova / Freepik
Wciąż jesteśmy zabiegani, albo nie posiadamy ogromnego ogrodu w którym moglibyśmy stworzyć swój wymarzony raj na ziemi. Ale nikt nie powiedział, że ogrodu nie możemy mieć w domu! To świetny pomysł na zaaranżowanie na przykład domowego ogródka pełnego doniczek z ziołami i kwiatami. Wystarczy nam odrobinę miejsca i do dzieła! Stwórzmy swój własny ogród.
Pamiętajmy, że większość ziół idealnie nadaje się do hodowania w doniczkach na parapecie, co więcej kilka ziół umieszczonych w tej samej doniczce nada dodatkowo niesamowitego charakteru dekoracyjnego.
Aby zioła nam dobrze rosły naczynia w których mamy zamiar hodować nasze roślinki (doniczki lub skrzynki) należy wcześniej odpowiednio przygotować. Na samym dnie naczynia rozłóżmy odrobinę drenażu (około 2-3 cm mogą być to kamyki). Następnie wysypujemy ziemię (możemy użyć uniwersalnej do kwiatów, lub taką która wcześniej została wymieszana z kompostem).
Do tak przygotowanego naczynia siejemy nasiona lub sadzimy sadzonki. Gdy już nam urosną powinniśmy je przesadzić do większych doniczek w ten czas lepiej będą nam rosły. W pierwszym etapie musimy często podlewać, a kiedy nasze roślinki podrosną wystarczy im podlewanie dwa – trzy razy na tydzień. Pamiętajmy, że zioła potrzebują dużo wilgoci i dlatego nie możemy dopuścić do ich przesuszenia.
Zioła najlepiej rosną w temperaturze od 15 do 20 stopni, ustawmy je w nasłonecznionym miejscu. Doniczki z ziołami systematycznie odwracajmy, tak by były równomiernie oświetlone. Pamiętajmy, że zioła lubią świeże powietrze, ale nie przepadają za przeciągami i gwałtownymi zmianami temperatury.
Bazylia jest rośliną jednorodną, która bardzo lubi słoneczne miejsce, dlatego należy ją posiać rzadko i płytko, w przepuszczalnej i wilgotnej ziemi. Pamiętajmy, że jest rośliną bardzo delikatną. Rośnie osiągając do 30-40 cm i silnie się rozgałęzia. Podlewajmy ją jedynie w południe, a w gorące dni wystarczy, że spryskamy wodą. Świetnie się nadaje do sałatek, zwłaszcza tych z pomidorami. Mniam!
Majeranek jest także rośliną jednoroczną, a przy sprzyjających warunkach cieszyć nas będzie również przez dwa lata. Uwielbia dobrze nasłonecznione miejsca i żyzną glebę. Idealnie komponuje się z warzywami strączkowymi i tłustymi mięsami. Majeranek jest niezastąpionym dodatkiem do polskiej kiełbasy i żurku!
Kolendra również należy do grupy roślin jednorocznych. Lubi słoneczne i suche lato, a dorasta nawet do 80 cm. Możemy ją dodać do potraw takich jak: świąteczne ciasta czy do przygotowania domowych pasztetów i kiełbas.
Szałwia należy do roślin wieloletnich, a uwielbia miejsca pełne słońca. Bardzo dobrze znosi mroźną zimę. Gdy po przekwitnięciu zauważymy, że jej liście zaczną żółknąć oznacza to, że ma za mało miejsca i należy ją przesadzić do większej doniczki. Idealnie się sprawdza jako dodatek do herbaty, mięs takich jak: kaczka, wieprzowina.
Tymianek jest roślinką wieloletnią, a jej charakterystyczną cechą są wielobarwne i bardzo aromatyczne liście. Lubi miejsca nasłonecznione. Wysiewajmy ją na wiosnę. W kuchni sprawdzi się jako dodatek do zup, sosów oraz marynat.
Rozmaryn również należy do grupy roślin wieloletnich, która wiosną kwitnie na niebiesko. Ją również wysiewamy na wiosnę, ale łatwiej nam będzie sadzić ją z sadzonek. Kwiaty rozmarynu najlepiej dodać do sałatek, a liście do potraw mięsnych i ryb.
Zioła to idealny dodatek do dań, a także ogromna satysfakcja dla nas! Zwłaszcza, gdy w dzisiejszych czasach ogromną popularność zdobywa właśnie hodowla ziół w domowym zaciszu. Jeśli mówimy o ziołach to nie może zabraknąć kwiatów. Które z nich możemy hodować w domu wiosną?
Prymulki bo o nich mówimy. Są to roślinki uprawiane w doniczkach, a zaliczamy do nich najczęściej mieszańce pierwiosnka bezłodygowego. Najczęściej prymulki hodowane są w doniczkach, a traktuje się je jako roślina jednorazowa. Znajdziemy je zimą i wiosną w wielu kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, a ich wybór jest ogromny.
Warto pamiętać, że prymulki będą dłużej nas cieszyć jeśli ustawimy je w pomieszczeniu, gdzie panuje niższa temperatura dlatego najlepiej umieścić ją na parapecie bliżej okna. Rośliny te nie lubią być przesuszone, ale nie przepadają również za nadmiarem wody. Najlepiej jest je podlewać dwa razy w tygodniu, nalewając wodę na podstawkę. Przekwitnięte kwiaty powinniśmy usuwać od razu, ponieważ na nich rozwijają się grzyby.
Hiacynty pochodzą z Azji Mniejszej, a w Polsce popularny jest hiacynt wschodni. Ich najczęstszym kolorem jaki możemy znaleźć to czerwień, pomarańcz, fiolet, a także biel, błękit. Cechą charakterystyczną jest intensywny zapach, określany jako ciężki. Istnieje około 100 odmian hiacynta, a największym powodzeniem cieszą się hiacynty o kwiatach niebieskich , np. ‘Blue Jacket’, ‘Delft Blue’.
Hiacyntom doniczkowym potrzeba zapewnić stale nawodnieni i odpowiednią temperaturę (najlepiej między 16, a 20ºC). Roślinkę postawmy z daleka od kaloryfera i miejsc narażonych na przeciągi. Idealne warunki będzie miał, gdzie jest jasno, jednak należy unikać pełnego słońca. Strasznie tego nie lubią.
Lawenda możemy kupić w sklepach ogrodniczych w małych doniczkach. Wybierzmy dla rośliny nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatru. Gleba w której chcielibyśmy hodować roślinę powinna być bogata w wapń, przepuszczalna. Pięknie wygląda, a jak wspaniale pachnie. Super będzie wyglądać jako dekoracja!
Przygotowując się do pomysłu na ogród nie możemy zapomnieć o gadżetach, które przydadzą nam się do zabawy w ogrodnika! Jakie gadżety mogą nas zachęcić do zbudowania domowego ogródka?
Osłonka na doniczkę, Dawanda Cena: 42,00 zł
Doniczka, Dawanda Cena: 55,00 zł
Drewniana doniczka, Dawanda Cena: 125,00 zł
Konewka, Dawanda cena: 49,00
Doniczka, Dawanda Cena: 35,00 zł
Osłonka na doniczkę, Dawanda Cena: 26,50 zł
Kwietnik wiszący, Dawanda Cena: 33,00 zł
Świeczka wiosenna, Dawanda Cena: 55,00 zł
A jakie są Wasze pomysły na ogród w domu? Ciekawa jestem co Was inspiruje do tworzenia ogrodu w domu, a może wręcz przeciwnie? Nie lubicie hodować roślin w domu?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.09.21 15:56
Popatrzę, poplanuję może coś na przyszły rok..
Dunia 2015.03.05 07:43
W okresie przeddziałkowym kupowałam sadzonki ziół i wysadzałam do skrzynek za oknem kuchennym. Kupowałam bazylię, tymianek, oregano, cząber i miętę . To takie podstawowe zioła, które są zawsze potrzebne w domu. A teraz nadziałce mam jeszcze szałwię, lubczyk, majeranek, kminek , rozmaryn. Hodowlę prymulek i hiacyntów przeniosłam na działkę. A za oknami i na balkonie posadzę wcześnie bratki wielkokwiatowe i te takie drobne. A potem pelargonie.
annawianna 2015.03.02 22:00
Stokrotko ja z własnego doświadczenia wiem że zioła najbardziej lubią lekko zacienione miejsca i nie bardzo wysoką temperaturę :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.